27. lutego 2008 roku, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Krośnie Odrzańskim obchodziła Jubileusz 60-lecia. Dokładnie 60 lat temu 27 II 1948 r. Pani Helena Ryszplerowa dokonała obowiązku rejestracji Biblioteki Powiatowej w Krośnie Odrz.
Jak wynika z zachowanego dokumentu rejestracyjnego, biblioteka mieściła się przy ul. Poznańskiej. Równolegle w mieście istniała Biblioteka Miejska, której kierowniczką od 1952 r. była pani Jadwiga Rzewnicka.
W tym czasie obydwie placówki mieściły się już na ul. Pocztowej; Powiatowa w kamienicy obok Poczty, a Miejska zajmowała lokal w kamienicy naprzeciwko.
W 1954 r. kierownikiem Biblioteki Powiatowej był pan Jan Radziszewski, a dwa lata później w 1956 ówczesny kierownik, pan Czesław Baron połączył obie placówki.
Biblioteka otrzymała nazwę Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna i lokal na ul. Bohaterów WP. Pod tą nazwą funkcjonowała do 1975 r. Pan Czesław Baron kierował nią do 1969 r.
W latach 1969 – 1970 tę funkcję pełniła pani Halina Smal. Po niej kierownictwo objęła Pani Jolanta Frąckowiak, a w 1973 pan Witold Leżach.
W 1975 dyrektorem placówki został pan Jan Krompiewski. W związku z reorganizacją administracji i likwidacją powiatów, biblioteka straciła status biblioteki powiatowej. Otrzymała nowy statut, nazwę funkcjonującą do dziś Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy oraz lokal na ul. Parkowej, w którym znajdowała się do lutego 2019 roku.
Bibliotece doszły też trzy filie: w Osiecznicy, Radnicy i Wężyskach. Pan Jan Krompiewski w 1983 odszedł na emeryturę i kolejnym dyrektorem została Pani Alicja Nawojska, która na tym stanowisku przepracowała 23 lata.
Wiele lat w bibliotece, oprócz wymienionych wcześniej dyrektorów przepracowały też panie: Teresa Nowacka, Bogusława Tomanek, Janina Maćkowiak, Brygida Szumlicka, Teresa Dunajska. W tym czasie przeprowadzono szereg remontów, łącznie z remontami filii bibliotecznych.
W 2000 r. uchwałą Rady Miejskiej, Biblioteka stała się samorządową instytucją kultury , otrzymała nowy statut i jako samodzielna jednostka mogła już starać się o dodatkowe fundusze. Od tej pory pisząc stosowne wnioski otrzymywała je z programu operacyjnego MKiDN „Promocja czytelnictwa”, na zakup nowości wydawniczych i z innych źródeł. W 2006 r. na emeryturę odeszła pani Alicja Nawojska i kolejnym dyrektorem została Pani Danuta Gzik, pełniąca tę funkcję obecnie.
Remont Wypożyczalni i Czytelni dla Dorosłych przeprowadzono w 2007 r. i zakupiono wówczas nowe meble biblioteczne. Następnym etapem, do którego przygotowywała się Biblioteka była komputeryzacja. Od tej chwili korzystano z usług CPDB, a księgozbiór opracowywany był komputerowo.
W bibliotece organizuje się szereg imprez bibliotecznych. Znane w mieście „Wieczory na Parkowej”, o charakterze literacko-muzyczno-teatralnym, spotkania autorskie i różnorodne warsztaty dla dzieci.
W 2007 roku przeprowadzono 301 różnorodnych form pracy z czytelnikiem wśród nich m. in. 45 lekcji bibliotecznych, 73 różnorodne konkursy, 86 wystaw, 6 spotkań autorskich. Możliwe jest to dzięki dobrze układającej się współpracy ze: Szkołą Muzyczną, Szkołami Podstawowymi, Gimnazjum, Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych, Przedszkolami, Warsztatami Terapii Zajęciowej, Powiatowym Ośrodkiem Wsparcia „Integracja” i DPS w Szczawnie.
Filia w Osiecznicy i Radnicy mieszczą się w szkołach, współpraca układa nam się bardzo dobrze z korzyścią dla obu stron.
Wychowujemy też nowe pokolenie czytelników organizując „Poranki z bajką” dla najmłodszych, gdzie czytamy dzieciom bajki, uczymy je kontaktu z książką. Sporo tych malutkich dzieci zapisuje się do biblioteki, wypożycza książki i mobilizuje rodziców do czytania. Corocznie organizujemy zajęcia dla dzieci w ramach Ferii i Wakacji w Bibliotece.
Od 25. marca 2008 r. na mocy porozumienia pomiędzy Zarządem Powiatu a Gminą Krosno Odrzańskie BPMiG powierzono zadania biblioteki powiatowej. Zatrudniony został na ½ etatu instruktor metodyczny. Nadzorem merytorycznym objętych zostało 15 placówek.
W listopadzie 2017 roku nowym Dyrektorem Biblioteki została Pani Agnieszka Langner-Kosmaty, która koordynowała remont nowej siedziby krośnieńskiej biblioteki. Od kwietnia 2019 roku zapraszamy czytelników i użytkowników Medaiteki do nowego lokalu przy ulicy Pułaskiego 3.
Mediateka-Biblioteka Publiczna w Krośnie Odrzanskim
Niemal z okazji swoich 70 urodzin krośnieńska biblioteka została przeniesiona do nowych pomieszczeń. Przeprowadzenie naszej książnicy na początku 2019 roku oczywiście nie było pierwszym od początku istnienia biblioteki w Krośnie Odrzańskim, czyli od 1948 roku.
Przez wszystkie dzisięciolecia było wiele powodów do tego, aby zminić lokalizację. Od wielu lat pomieszczenia przy ulicy Parkowej, choć piękne i z klimatem, nie spełniały już swojej roli. Regularnie powiększający się księgozbiór powodował, że było tam coraz ciaśniej, a stan budynku wymagał generalnego remonu. Wszystkie argumenty przemawiały za tym, by w końcu pomyśleć o nowej lokalizacji.
Pierwsze plany na nową bibliotekę pojawiły się w 2015 roku. Spośród kilku propozycji ostatecznie wybraliśmy, my – bibliotekarki wraz z władzami miasta, która lokalizacja będzie najbardziej korzystna. Wówczas nad całą machiną czuwała Dyrektor Danuta Gzik. Dalszym krokiem, była praca nad projektowaniem wnętrza, szukaniem wykonawców, nadzorem nad pracami budowlanymi no i w końcu trud związany z przeniesiem księgozbioru do nowego lokalu.
Teraz, gdy to wszystko mamy za sobą, wydaje mi się, że jakiś dobry duch z książek czuwa nad nami bibliotekarkami, czytelnikami i całym krośnieńskim majątkiem bibliotecznym. Od początku trafialiśmy na dobrych ludzi, którzy zawsze służyli pomocą. Od władz gminy – wtedy jeszcze z burmistrzem Grzegorzem Garczyńskim na czele, który nigdy nie żałował środków finansowych na inwestycję, przez panią projektant Justynę Fryszkowskią-Kosmala, która pięknie nam zaprojektowała nową bibliotekę, a skończywszy na wykonawcach. Zarówno myślę o budowlańcach, którzy całkowicie zmienili były hotel dla sportowców w nowoczesną Mediatekę, po firmę, która zadbała o wyposażenie wnętrz. Każdy z nas wie, że nie ma inwestycji, która przebiega bezproblemowo. U nas również się one pojawiały, ale zawsze sobie z nimi radziliśmy. Gdy już wszystko było gotowe na ten moment, w którym pojawią się na nowych półkach książki, z pomocą przyszli nam żołnierze z 5 Batalionu Saperów, którzy własnymi rękoma nosili i przewieźli cały księgozbiór ze starej, do nowej biblioteki. Ciężko pracowałyśmy podczas przeprowadzki, jednak miłe słowa i zachwyt nad Mediateką rekompensował nam cały trud, który włożyłyśmy w tę zmianę. Obecnie, gdy widzimy jak bardzo wzrosło zainteresowanie biblioteką, to każdy pracownik biblioteki czuje satysfakcję. Poza tym obecne warunki pracy są dalekie do tych, które miałyśmy. Obecnie użytkownicy i czytelnicy mają dostęp do każdej książki – nie mamy magazynów. Cała biblioteka jest podzielona na strefy. W Strefie Dzieci oprócz komputerów oferujemy ekrany dotykowe i konsole. Planujemy w przyszłości zakupić podłogę interaktywną. Strefa Mediateki okazała się najbardziej atrakcyjna ze względu na projekcje filmowe. Z każdym seansem, pojawiają się u nas nowi widzowie. Kina w naszym mieście nie ma, więc póki co zapraszamy na filmy i bajki do Mediateki i to odpowiada mieszkańcom. Strefa Dorosłych to królestwo książek, w którym nie brakuje miejsca, by przejrzeć książkę czy gazetę w ciszy i spokoju. No i oferujemy również Kawiarnię, która jest ciekawą, nową propozycją dla użytkowników.
Dużą atrakcją dla mieszkańców, którą do dziś wspominamy, było symboliczne przenoszenie biblioteki z ulicy Parkowej na Pułaskiego. Od przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, gimnazjalistów do uczestników PTTK, Integracji, WTZ, DPS w Szczawnie, radnych i czytelników z burmistrzem Markiem Cebulą na czele, wszyscy ustawili się na odcinku 1350 metrów ramię w ramię i z ręki do ręki podawali sobie 50 książek. Łącznie w akcji wzięło udział ponad 1500 osób i do dziś wywołuje uśmiech na naszych twarzach. Ale to nie koniec. Obecnie mamy tak piękną bibliotekę, że możemy pochwalić się sesją ślubną, którą Młoda Para postanowiła zrobić w naszej Mediatece. Oczywiście mamy nadzieję, że to nie koniec. Jesteśmy ciekawe realizacji pomysłów wszystkich osób, które są zauroczone naszą klimatyczną biblioteką i otwarte na propozycje.
Czasami wspominamy z sentymentem stare mury, w których przepracowałyśmy wiele lat, spotkania z czytelnikami, przyjaźnie, które zawiązałyśmy na Parkowej. Dziś miło nam jest, kiedy najmłodsi czytelnicy z uśmiechem i błyskiem w oczach wchodzą do Strefy Dzieci. Kiedy starsi chętnie grają na konsoli a potem równie chętnie wychodzą do domu z książką w ręku. Cieszy nas fakt, że na filmy przychodzą nie tylko seniorzy, że dołączają do nich młodsi ludzie, którzy na spotkania autorskie chętniej przychodzą do Mediateki. Jednak najważniejszy jest dla nas fakt, że najstarszych czytelników nie zraziła nowoczesność, którą widać w każdym kącie. Może ma na to wpływ to, że nie tylko mamy nowoczesną bibliotekę, ale również funkcjonalną, a może kadra, która od lat zapewnia czytelnikom nieporównywalny klimat. Zapraszamy tych, którzy jeszcze nas nie odwiedzili.
Agnieszka Langner-Kosmaty
|
|
|
Spotkanie autorskie w Mediatece z Przemkiem Corso i Grubsonem w związku z promocją książki "GrubSon na szczycie" odbyło się w bardzo miłej atmosferze.
Więcej…„NOC BIBLIOTEK” Z SENIORAMI 3.10.2019 r.
Spotkanie w ramach ogólnopolskiej akcji „Nocy bibliotek” odbyło się ph „ Znajdźmy wspólny język”. Oj, działo się!!! Wspólnie przeczytaliśmy wiersz Joanny Mueller, były quizy „Skąd pochodzą zabytki”, kalambury „Polak zawsze dogada się z obcokrajowcem”, film o najpiękniejszych miejscach świata, prezentacja i wspomnienia nt. slangu młodzieżowego, poruszaliśmy temat „Zero waste” – „Mamy wspólny język z przyrodą”, loteria fantowa oraz „ Randka w ciemno z książką”.
Więcej…SOBOTNI "MARSZ PO HISTORIĘ" (14.09), którego przewodnikiem był Pan Jerzy Szymczak zorganizowany wspólnie z Oddziałem Wojskowym PTTK w ramach #EUROPEJSKICHDNIDZIEDZICTWA, przypomniał uczestnikom historię nieistniejących już miejsc, pomników i budynków oraz dzieje prawobrzeżnej części miasta po 1945 roku. Po trzygodzinnym spacerze, w Mediatece, przy poczęstunku mogliśmy obejrzeć prezentację multimedialną i wysłuchać komentarz Pana Jerzego Szymczaka.
Więcej…Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.