W środę, 25. listopada 2009, odbyło się ostatnie seminarium powiatowe w tym roku. Przybyli na nie wszyscy dyrektorzy i kierownicy bibliotek z powiatu krośnieńskiego oraz grupa bibliotekarzy z WiMBP w Zielonej Górze z Panią Stanisławą Bogalską. Na wstępie dyrektor Danuta Gzik, w imieniu wszystkich zebranych złożyła życzenia imieninowe koleżance, instruktorowi metodycznemu – Kasi Adamkiewicz i wręczyła list gratulacyjny dyrektorowi Biblioteki Miejskiej w Gubinie Panu Romanowi Niparko w związku z przyznaną mu nagrodą kulturalną powiatu.
Jak bardzo zmieniła się praca bibliotekarzy w ostatnich latach świadczy dobór tematyki seminarium. Bibliotekarze korzystają w coraz większym stopniu ze źródeł cyfrowych, poszukując czytelnikom informacji i przy zamówieniach międzybibliotecznych. Biblioteka staje się również miejscem gdzie dzieci nie tylko wypożyczają książki ale i świetnie się bawią, przy okazji ucząc się zachowania w grupie, nabywając wiary w siebie i doświadczając swoistej terapii śmiechem.
Pierwsze zajęcia poświęcone korzystaniu z bibliotek cyfrowych przeprowadził Pan Łukasz Mikołajczuk z WiMBP. W Polsce biblioteki cyfrowe rozwijają się od 2001 roku., a dziś działa kilka bibliotek, które tworzą polską sieć opartą o naukową sieć PIONIER. Można je przeglądać na stronach Federacji Bibliotek Cyfrowych.
Następnym punktem seminarium był wykład Pani Beaty Kowalskiej ph „Platforma cyfrowa EBIB- źródłem informacji współczesnego bibliotekarza”. Serwis Elektroniczna Biblioteka tworzony jest od 1999 r. przez bibliotekarzy i dla bibliotekarzy. Redakcja portalu od 2001r. działa w ramach Komisji Wydawnictw Elektronicznych SBP.
Po wykładach uczestnicy seminarium mieli możliwość obserwowania zajęć praktycznych z wykorzystaniem tunelu i chusty animacyjnej. Zajęcia przygotowała i przeprowadziła z grupą średniaków nauczycielka Przedszkola nr 1 Pani Wioletta Mateuszów. Rozbrykana grupa tryskających energią przedszkolaków świetnie się bawiła z nauczycielką naśladując, przy pomocy chusty fale i wiatr. Dzieci zamieniały się w rekiny a baloniki i piłeczki w rybki i jesienne listki. Zabawy te ułatwiają integrację w dużej grupie, rozluźniają, pomagają wprowadzić temat, poznać odczucia, potrzeby i oczekiwania poszczególnych członków grupy. Dorośli prowadzący te zajęcia, na pewno nie muszą przesadnie dbać o sylwetkę. Energii traci się mnóstwo. Po zajęciach i gorących brawach dla dzieci i podziwie dla nauczycielki Pani Iwona Kozłowska – pracownik Oddziału dla Dzieci przybliżyła szereg zajęć z wykorzystaniem kart animacyjnych, chusty i tunelu. Zakupione materiały metodyczne będziemy pożyczać do bibliotek w powiecie, by jak najwięcej dzieci mogło uczestniczyć w zabawach.
Seminarium jak zawsze zakończyły sprawy różne dotyczące praktycznej wymiany doświadczeń bibliotekarskich.